- Do hradu
- Pro zájemce
- Kontakt
- Rozcestník
- Použitá literatura
- Spolek
- Napsali o Nás
- Historie hradu Pořešín
- Král Jan Lucemburský
- Královna Eliška Přemyslovna
- Petr z Rožmberka
- Výzbroj
- Výstroj
- Složení vojska
- Osídlení
- Když přijde hlad
- Čas práce
- Textilní výroba
- Ošacení
- Duchovní život
- Hudba ve středověku
- Cestování a doprava
- Pokusy a návody
Gardekorps
Gardecorps se oblékal při nepřízni počasí jako nejsvrchnější vrstva oděvu - jde o velmi praktický svrchník opatřený kapucí. Obléká se přes surcotte a proto je většinou široký a má volné rukávy pro větší pohodlí zvláště na cestách. Aby dostatečně chránil před chladem a deštěm, musí být vlněný a případně podšitý druhou vrstvou či kožešinou u movitějších.
Kapuce je přišitá napevno a je také dostatečně široká, aby se pod ní dala obléct kápě nebo jiná pokrývka hlavy či v případě dam i větší účes se zavitím. Pro lepší pohodlí je možno vystrčit ruce z rukávů buď prostřihy v úrovni lokte nebo rukáv není přišitý po celém obvodu už v rameni a pak lze vystrčit ruku už v rameni. Rukávy tak visí dolů a nepřekáží při práci.
Často nelze striktně vymezit, zda je daný kus oděvu gardecoprs nebo surcotte s rukávy nebo vlněné cotte s kapucí. Názvosloví je v tomto ohledu spíše matoucí.
Na iluminacích je k vidění ještě jiný typ svrchníku – garnache, česky karnáč. Karnáč je jakési pončo, svazované nebo sešité na bocích. Mohl být s kapucí i bez ní, typické jsou „kornoutovité“ rukávy v délce k lokti.
Dámský gardecorps; foto Pořešín Codex Manesse 1300 - 1340
Zde jsme pro Vás připravili střih